A Ty jakiego pytania się spodziewasz ?

Blog

29 maj, 2019

A Ty jakich pytań spodziewasz się na rozmowie rekrutacyjnej?

Wybierasz się na spotkanie rekrutacyjne? Dawno nie uczestniczyłeś w żadnym? Czytasz o tym jak infantylne pytania zadają rekruterzy? Jesteś rekruterem i masz już swój zestaw pytań? Zapraszam Cię do lektury. Podpowiem Ci czego powinieneś się spodziewać, a jeśli jesteś rekruterem znajdziesz tu przykład pytań, które ja stosuję w spotkaniach z Kandydatami.

Legendy krążą o pytaniach typu:

  • Jakim zwierzęciem chciałbyś być i dlaczego?
  • Jaki kolor wolisz czerwony czy niebieski i dlaczego?
  • Co byś zrobił gdybyś wygrał milion?

No cóż powiedzmy sobie szczerze, możesz trafić na takiego rekrutera, który ma w swoim portfolio takie pytania, ale to nie będzie profesjonalny rekruter a dodatkowo twierdzę, że zadawanie takich pytań na niewiele się zdaje. Kiedyś w dyskusji z takim rekruterem zadającym pytania o kolory zapytałam o powód zadawania takich pytań, odpowiedział, że w ten sposób bada odporność na stres Kandydata.  Znam co najmniej kilka innych sposobów na zbadanie reakcji na stres, nie wspominając o tym, że sama rozmowa rekrutacyjna jest już sytuacją stresową szczególnie dla osób, które mają wysoką motywację do zmiany pracy i im zależy na nowym wyzwaniu.

Rozmowa rekrutacyjna jest rozmową diagnozującą. Diagnozującą Twoje kompetencje, które pozwolą ci wykonywać zadania na danym stanowisku i badającą Twoją motywację do zmiany pracy, zatrudnienia w nowym miejscu.  Diagnozująca, to co może być czynnikami niezadowolenia oraz zniechęcenia do wykonywania pracy lub to co dyskwalifukuje cię pomimo chęci jako Kandydata. Aby była właśnie taką rozmową rekruter powinien zadawać pytania, które zmierzają do uzyskania informacji o twoim doświadczeniu związanym z wykonywaniem zadań np. Proszę opowiedzieć, jak wyglądał u Pana proces realizacji tego zadania, kto i za jakie etapy odpowiadał, jaki był wynik tej pracy?? Zapewne zapyta Cię o to jak postąpiłeś w sytuacji kryzysowej, jaka jest Twoja rola w zespole (jeśli w nim aktywnie pracujesz) za co konkretnie odpowiadasz, jak rozwiązujesz problemy operacyjne, jakich procedur Twoja firma nie posiada a Twoim zdaniem powinna posiadać? Zapyta o sposoby pozyskiwania informacji, podejmowane działania i ich konsekwencje? Sprawdzi Twoje doświadczenie, sprawdzi jak ustawiasz priortyety kiedy i w jakim porządku mówisz o swoich zadaniach.

Jako rekruter z doświadczaniem nauczyłam się już wychwytywać momenty, kiedy Kandydat kłamie, nie mówi prawdy, koloryzuje lub idealizuje siebie i swoje obowiązki. Jeśli ktoś mówi, że wszystko mu się w pracy zawsze udaje, nie ma słabych dni, nigdy nie poniósł porażki, nie poczuł się niezadowolony, że coś zrobił lub czegoś nie zrobił to prawdopodobnie kłamie i niestety nie wróżę mu dobrze w procesie otrzymania pracy. Jest jeszcze kilka objawów kłamstwa ale cichosza, całego know-how nie zdradzę.

Pytania z sensem, moje własne, z których jestem dumna (niech lecą w świat, w sumię to wolę by rekruterzy zadawali te moje nawet jak przestaną być z tych unikalnych a zapomnieli o “Jakie są Pana/Pani 3 mocne strony a jakie słabe?”).

Ja zawsze pytam Kandydatów o ich autorytety biznesowe (Kto jest Twoim autorytetem biznesowym i dlaczego? To jedno z najtrudniejszych pytań, ok 90% ludzi aktywnych zawodowo ma problem z odpowiedzią na to pytanie, mogę też sprawdzić reakcję na stres, kiedy faktycznie nie wiadomo co trzeba odpowiedzieć) oraz o wartości na jakich opierają swoja pracę (Na jakich wartościach opierasz swoją pracę? Kolejne problematyczne pytanie). W zależności od odpowiedzi uzyskuję cenne informacje związane z dopasowaniem, kodeksem etycznym Kandydata oraz pełne spektrum przykładów działania, bo dla mnie, jako rekrutera ważniejsze jest działanie i wnioski niż deklaracje. Nie zadaje pytania? Co by Pan zrobił, gdyby przydarzyła się Panu sytuacja trudna? Zadaje pytanie? Jaka sytuacja trudna się Panu/Pani ostatnio przydarzyła? Co było największą trudnością, jak Pan/Pan rozwiązał ten problem, jaki jest efekt i na co on się przełoży?

Naczelna zasada selekcji ukierunkowanej, wg. której prowadzę wywiady mówi? PRZESZŁE ZACHOWANIA POZWALAJĄ PRZEWIDZIEĆ ZACHOWANIA W PRZYSZŁOŚCI?

O rekrutacji i problemach biznesu związanych z doborem personelu będę szerzej mówić w marcu na dużej konferencji dla managerów operacyjnych w Warszawie.

Zapraszam!

Sprawdź inne wpisy z bloga…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *